BI Lead

Budapest XIII. (PG-10702)

Főbb feladatok

we are looking for Business Intelligence Lead (MS BI stack) to further strengthen our project delivery capabilities in Budapest for our clients primarily in Switzerland.

You will

  • participate in the entire lifecycle of the Business Intelligence solution delivery from source data analysis, ETL development to Analysis and Reporting Services implementation, specifically with Microsoft SSAS & SSRS
  • lead and mentor the BI development team of 3-4
  • work independently in an international team
  • have occasional business trips to client site (abroad)

if you have

  • solid knowledge of Business Intelligence concepts, methods and tools
  • previous work experience with the Microsoft BI stack (SSIS, SSAS, SSRS)
  • experience with modern data visualization tools (such as Microsoft PowerBI)
  • capability and desire to learn and improve
  • analytical and problem-solving skills
  • team and quality-oriented mindset
  • autonomous attitude
  • good command of written and spoken English

If you are interested in the positions, please send your CV to Balint Pápai, IT Recruitment Divison Manager: papai.balint@job.hu or call +36 20 328 7080

Jelentkezni regisztráció útján vagy a papai.balint@job.hu címen keresztül lehetséges.
A fenti e-mail címre küldött önéletrajzával ill. jelentkezésével Ön hozzájárulását adja személyes adatainak adatkezelési-szabályzatunkba foglaltak szerinti tárolásához és kezeléséhez.

Állás adatai

Állás azonosító: PG-10702
Pozíció pontos megnevezés: BI Lead
Munkavégzés helye: Budapest XIII.
Szakterület: Adatelemző