Klinikai Kutatási Projektmanager (Gyógyszerfejlesztés)

Budapest (TS-10776)

On behalf of our multinational, innovative Pharmaceutical partner we are looking for

Clinical Project Lead (Regional responsibility)

Főbb feladatok

-        In liaison with the global clinical team, assist in the development of local trial execution plan and timeline commitments for a country

-        Monitor the status of site budgets and contract negotiations as well as the collection and review of essential documents.

-        Provide training as needed for monitors and any other activities that support site readiness to recruit.

-        Drive the conduct of the trial, track and oversee progress and status.

-        Ensure all operational aspects are on schedule.

-        Oversee local clinical teams' activities to achieve trial timelines and quality execution according to standards and local and international regulations.

-        Keep oversight of country level data management activities, including timely resolution of data entry issues, screen failure reasons, discontinuation rates, patient profiles, and proactively identify data entry issues to mitigate queries.

-        Oversee local vendor selection and performance as needed. Serve as main contact for any potentially significant quality/compliance issues and escalate to clinical trial team as required

-        Facilitate internal audits and inspections as required.

Munkakör betöltésének feltételei

Requirements:

Degree in scientific or healthcare discipline. Master degree preferred

  • English - negotiation level

  • Minimum5 years pharmaceutical industry experience with strong experience in clinical research
  • Experience in a CRA role or a role overseeing clinical trials
  • Strong Interpersonal skills
  • Strong Project Management and leadership skills
  • Ability to work in a matrix environment
  • Highly effective in influencing others
  • Thought leader in job role

Jelentkezni regisztráció útján vagy a jelentkezes@ventiv.hu címen keresztül lehetséges.
A fenti e-mail címre küldött önéletrajzával ill. jelentkezésével Ön hozzájárulását adja személyes adatainak adatkezelési-szabályzatunkba foglaltak szerinti tárolásához és kezeléséhez.

Állás adatai

Állás azonosító: TS-10776
Pozíció pontos megnevezés: Klinikai Kutatási Projektmanager (Gyógyszerfejlesztés)
Munkavégzés helye: Budapest
Szakterület: Klinikai kutatási vezető